کد خبر: 3654818
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵
دهه سوم آبان؛
گروه فرهنگی: دبیر تخصصی اولین همایش آواها و نواهای محلی مذهبی استان سمنان از برگزاری این همایش در روزهای بیست و سوم و بیست و چهارم آبان در شاهرود خبر داد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان، نعمت الله قنبری، دبیر تخصصی اولین همایش آواها و نواهای محلی مذهبی استان سمنان امروز 29 مهر از برگزاری همایش آواها و نواهای محلی و مذهبی سمنان در دهه سوم آبان خبر داد و گفت‌: این همایش ابتدا به صورت شهرستانی در تمامی شهرستانهای استان سمنان برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه مرحله استانی با حضور برگزیدگان شهرستانی برگزار می‌شود افزود: هوشنگ جاوید پژوهشگر مطرح در حوزه نغمات مذهبی و آیینی مهمان ویژه این همایش در شاهرود است.
قنبری با تاکید بر ارتباط هنرهای دینی و مذهبی با اندیشه‌های ناب عرفانی و معنوی بادآور شد: موسیقی مذهبی و آئینی با پیشینه‌ای به گستردگی تاریخ بشریت و با زیر مجموعه‌های متنوع اش همچون قرائت قرآن کریم، مناجات و سحرخوانی، روضه خوانی، منقبت خوانی، مولودی خوانی، نوحه خوانی و چاوشی خوانی یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین هنرهای دینی است.
وی با اشاره به اینکه این همایش در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می‌شود افزود: بخش اصلی اختصاص به  اجرای خوانندگان و راویان نغمات مذهبی همراه با اجرای آئین های مرتبط سخنرانی‌ها و میزگردهای پژوهشی، علمی و ارائه مقالات دارد.
قنبری اظهار کرد: در بخش جنبی نمایشگاه عکس از آئین ها و مراسم مذهبی استان، نمایشگاه نسخ قدیمی و آثار مکتوب مرتبط برگزار می شود
دبیر تخصصی اولین همایش آواها و نواهای محلی مذهبی استان سمنان، هدف از برگزاری همایش را معرفی آواها و نواهای مذهبی اصیل استان، ایجاد ساختارهایی برای حمایت از گسترش تولید، باز آفرینی و پژوهش های اساسی برشمرد.
منبع: روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: