کد خبر: 4045064
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹

امامزاده علی اشرف(ع) از نوادگان حضرت امام زين‌العابدين(ع) است. نام شريفشان علی اشرف، فرزند عمر اشرف بن امام زین‌العابدین(ع) از علمای علم حدیث است که بقعه متبركه ایشان در خیابان امام حسین(ع) زاوقان و در غرب شهر سمنان واقع شده است.

آشنایی با امامزاده علی اشرف سمنان

به گزارش ایکنا از سمنان، امامزاده علی اشرف از نوادگان امام زین‌العابدین(ع) که نام شریفش علی اشرف، فرزند عمر اشرف بن امام زین‌العابدین(ع)، از علمای علم حدیث است که در ادامه با این امامزاده بیشتر آشنا خواهیم شد.

وی جد اعلی مادری سیدمرتضی و سیدرضی(گردآورنده نهج‌ابلاغه) است و ناصر کبیر، پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست. بقعه متبركه حضرت در محلات خیابان امام حسین(ع) زاوقان و در غرب شهر سمنان واقع شده است.

عمر اشرف پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف، ام‌سلمه دختر حضرت امام حسن(ع) است و از این‌رو امامزاده علی اشرف از طرف مادر حسنی و از طرف پدر حسينی است.

شیخ مفید درباره علی اشرف می‌گوید: او فاضل جلیل، پارسا، باسخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است.

صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین‌العابدین(ع) می‌نویسد: رضی و اشرف در شهر سمنان ساکن شدند و در محله زاوقان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی.

بقعه امامزاده علی اشرف شامل حرم، رواق، ايوان و صحن و گنبد است همچنین حرم مطهر به‌صورت محوطه چهارگوشی است به ضلع 4.5 × 4.5 متر که در سال 64 پس از ساخت و نصب ضريح فلزی مشبک نفيس اقدام و ضمن ساخت درب چوبی بزرگ و بازسازی قبر با سنگ مرمر در قسمت جلوی درب ورودی به داخل حرم توسعه يافته نصب شده است.

همچنین در دو طرف حرم دو رواق وجود دارد كه رواق سمت چپ حرم را اتاقی به طول هفت متر و عرض چهار متر و رواق سمت راست مستطیل شکل كه درب جديدی نيز در ضلع شمالی آن نصب و آن را به گورستان جديد ارتباط داده است دارای طول شش متر و عرض 3.5 متر است. اين رواقها به دو گوشواره طرفين ايوان باز می‌شود .

در چهار گوشه حرم چهار تربنه و در چهار ضلع حرم چهار طاقنما دیده می‌شود که گنبد بر روی آن ساخته شده و بر وسط طاقنماهای بالای حرم پنجره‌هايی برای نورگيری تعبيه شده است. گنبد دارای گریو کوتاه و استوانه‌ای شکل است که گنبد مخروطی کوتاهی بر روی آن استوار است. نمای خارجی گنبد را کاشی‌های فیروزه‌ای زیبایی می‌پوشاند.

صحن امامزاده مستطیل شکل و محل دفن اموات و شهدای گرانقدر محلات سمنان است، به همين دليل هر هفته تعداد زيادی از زائران و خانواده‌های معظم شهدا به‌خصوص در ايام تعطيل به زيارت امامزاده علی اشرف(ع) می‌شتابند.

امور بقعه توسط هيئت امناء منتخب زير نظر مديريت اوقاف و امور خيريه استان سمنان اداره می‌شود که در این راستا همه امامزاده‌های شهرستان سمنان دارای پنج هیئت امنا هستند که این افراد مراکز فرهنگی و قرآنی امامزاده‌ها را نیز اداره می‌کنند.

گلزار شهدا موجب شده هر روزه تعداد زیادی زائر به دیدار این امامزاده بشتابند و نزدیکی مکانی این امامزاده به دو امامزاده زین‌الدین و امامزاده سیدمهدی(ع) از دیگر دلایل استقبال مردم از زیارت امامزاده شریف است.

در سال‌های اخير نسبت به تملک باغات مقابل امامزاده و بازگشايی و احداث بلوار از خيابان اصلی به محل بقعه با همكاری شهرداری و بنياد شهيد اقدام شده و سر درب جديدی جلوی درب ورودی به صحن آستانه نيز به طرز زيبائی در دست ساخت است.

این امامزاده شریف با شماره 2420 در تاريخ یکم شهریور سال 77 در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: